More
  HomeГаражаСовети и едукацијаШто означува планината и снегулката на гумите?

  Што означува планината и снегулката на гумите?

  Објавено на

  На гумите денеска, за разлика од минатото, благодарение на бројните стандардни за безбеднст и заштита на потрошувачите може да се најдат најразлични симболи, кратенки, ознаки. Сите тие даваат одредена информација на корисникот за самите гуми.

  Покрај кратенките од типот на 215/60 R16 94V на гумите често може да се забележи и симбол од планина со три врва и/или снегулка. Не е потребно да сте експерт, па ниту ви е потребен антрополог за да може да утврдите дека снегулката означува дека гумите се зимски.

  И да, токму така, сите гуми на кои од надворешната страна има симбол на снегулка означува дека станува збор за зимска гума. Овие симболи се многу често присутни кај автомобилските и камионските гуми и при ттоа означуваат дека гумите во зимски услови овозможуваат супериорна влеча.

  Опционално, некои гуми ги содржат и буквите “М” и “S”. Така комбинацијата на овие букви (пр. MS, M/S, M&S, or M+S) означува дека гумата има одлични перформанси и во кал (mud) и на снег (snow).

  [ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ: Еве што значат кратенките на гумите]

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...