More
  HomeКамиониNikola Tre - уште еден камион на водород

  Nikola Tre – уште еден камион на водород

  Објавено на

  Не само автомобилите туку и камионите се двигател на технолошките иновации. Доказ за тоа е создавањето на камион на водород од страна на Hyundai, нешто што сега му успева и на Nikola.

  Овој новоетаблиран производител сега го лансираше камионот со назив Tre кој се придвижува благодарение на водородот. Така под кабината се наоѓа електромотор технологија со горивни ќелии во кои електромоторот со електрична енергија се напојува со помош на оксидација на водородот.

  Nikola Tre

  Моќноста на овој камион се движи од 500 до 1000 КС, а со еден резервоар ќе може да се помине 500 до 1200 километри. За непречено функционирање на овие камиони неопходна е и соодветна инфраструктура. За таа цел Nikola планира да направи околу 700 стании во Канада и САД до 2028 година.

  Американскиот производител според пишувањата би требало од 2020 година да започне со тестирање на Tre низ повеќе европски земји додека во продажба се очекува да се појави во 2022 или 2023 година.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...