More
  HomeВестиМакедонијаИ овој викенд МВР со зајакнати контроли - казнети 16 возачи поради...

  И овој викенд МВР со зајакнати контроли – казнети 16 возачи поради возење во алкохолизирана состојба

  Објавено на

  И овој викенд идентично како и претходните, Секторот за внатрешни работи Скопје  при МВР спроведе зајакнати контроли на територијата на градот Скопје.

  Како што соопштуваат од Министерството за внатрешни работи, СВР Скопје во периодот од 23:00 на 10.11.2018 до 05:00 на 11.11.2018 спроведе засилени контроли на скопските сообраќајници за откривање возачи кои управуваат со возило под дејство на алкохол и управуваат моторни возила со брзина поголема од дозволената на подрачјето на Скопје.

  Од страна на полициски службеници контролирани се вкупно 130 возачи, a кај 16 од нив утврдено е присуство на алкохол, додека еден од нив одбил да подлежи на алкотестирање, наведуваат од МВР.

  Во контролната акција, забележани се и 47 останати прекршоци за кои се издадени 28 мандатни платни налози и 13 прекршочни платни налози. Во однос на управување на моторни возила со брзина поголема од дозволената констатирано е дека 60 возачи ја пречекориле брзината на движење со моторно возило и издадени се 56 мандатни налози и четири прекршочни платни налози.

  • ТАГОВИ
  • mvr

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...