More
  HomeАуто МиксИнтересноОд Њујорк до Лондон со автомобил

  Од Њујорк до Лондон со автомобил

  Објавено на

  Од Њујорк до Лондон со автомобил. Можеби звучи футуристично, меѓутоа ова е дел од планот за создавање на најголемиот автопат на светот.

  Се појави најпрво во руските медиуми, а сега зборат сите, овој автопат е една од желбите и на Владимир Путин, но реализацијата на истиот бара многу ресурси, особено финансиски.

  Овој автопат е замислен да започне од Њујорк при што возејќи по веќе изградена мрежа од автопати низ САД и Канада да се пристигне до најзападниот дел на Алјаска. Потоа преку голем мост да се стигне до Русија. Тука е и најголемиот проблем особено ако се знае дека во Русија нема развиено голема патна мрежа, па потребно е да се изградат над 80 илјади километри автопат.

  Откако ќе се напушти Русија, автопатот би поминувал низ Белорусија, Полска, Германија и Франција од каде ќе се поврзе со Велика Британија.

  Според пишувањата, за да стигнете до Њујорк од Лондон, потребно е да извозите нешто над 200 илјади километри, а во меѓувреме ќе треба да посетите неколку сервиси за да смените неколку пати масло, филтри, ребраст каиш однсоно да направите и голем ремонт.

  Иако овој план е само на хартија, реализацијата тешко и да се случи, но како идеја е навистина одлична.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...