More
  HomeАуто МиксИнтересноИталијанската полиција ги доби првите електрични автомобили

  Италијанската полиција ги доби првите електрични автомобили

  Објавено на

  Италијанската полиција од секторот во Милано ги доби првите електрични автомобили. Станува збор за електричниот модел Volkswagen e-Up, а овие автомобили ќе се користат во строгиот центар на градот каде улиците се тесни.

  Со ова се збогатува возниот парк на полицијата во Милано каде меѓудругото се наоѓаат Alfa Romeo Giulia, Alfa Romeo Giulietta, Fiat Bravo, Mitshubishi Outlander, VW Passat, Seat Leon итн.

  Италијанските медиуми, а особено вљубениците во италијанските возило испратија бројни критики до италијанската полиција и популарните Карабињери поради трендот на обнова и замена на постоечкиот возен парк со возила кои не се произведени во Италија. Само за потсетување до пред десетина години 90% од возниот парк беше составен од модели на Fiat, Alfa Romeo и Lancia.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...