More
  HomeСпортКлубF1F1: Потврден календарот за сезоната 2019

  F1: Потврден календарот за сезоната 2019

  Објавено на

  Организациониот одмор на F1 и официјално го потврди календарот за новата сезона. Според планот, новата, 70та сезона ќе започне на 17 март со трката за големата награда на Австралија која се вози на патеката во Мелбурн.

  И оваа сезона како и минатата, ќе се возат 21 трка, а во поглед на патеките нема ниту една промена. Тоа значи дека покрај во Австралија, трките од новата сезона ќе се возат и во Бахреин, Кина, Азербејџан, Шпанија, Монако, Канада, Франција, Австрија, Велика Британија, Германија, Унгарија, Белгија, Италија, Индонезија, Русија, Јапонија, Мексико, САД, Бразил и ОАЕ.

  Сезоната завршува на 1 декември кога на програмата е закажана трката за големата награда на Абу Даби во Обединетите Арапски Емирати. Бранител на тронот е Луис Хамилтон кој и во новата сезона ќе вози за Mercedes-AMG.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...