More
  HomeВестиНа автопатот Белград - Ниш ќе бидат поставени 56 камери

  На автопатот Белград – Ниш ќе бидат поставени 56 камери

  Објавено на

  Србија дополнително ќе ги зголеми контролите на патиштата. По воведувањето на контролата на брзина на патарините, “Патишта Србија” се одлучи да воведе дополнителни контролни механизми со цел откривање и санкција на оние кои возат над пропишаната брзина.

  Според ова јавно претпријатие на Сербија, во наредниот период на делницата Белград – Ниш ќе бидат поставени вкупно 56 камери распоредени на 14 различни локации, а првичнат цел е да се откријат оние возила кои го избегнуваат плаќањето на патарина.

  Сепак, јавна тајна е дека овие камери ќе бидат користени и за евидентирање на сите оние кои возат над дозволено пропишаната брзина на точките каде се поставени камерите. Индиректно ова го потврди и претставникот на “Патишта Сербија” Дарко Савиќ кој изјави дека камерите ќе имаат можност да евидентираат регистарски таблички на возила кои се движат со брзина до 250 км/ч.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...