More
  HomeВестиJaguar I-Pace најпродаван автомобил во Холандија

  Jaguar I-Pace најпродаван автомобил во Холандија

  Објавено на

  2018 година е и повеќе од успешна за Jaguar поточно електричниот модел I-Pace. По многубројните награди и признанија овој автомобил изминатата година забележа и одлични продажни перформанси.

  Норвешка, Данска, Шведска, Германија, Белгија, Велика Британија и Франција се главните пазари каде овој автомобил оствари одлични перформанси, а на овие земји се приклучи и Холандија благодарение на одличните продажни перформанси во декември.

  Така овој модел на Jaguar е најпродаван во Холандија за месец декември остварувајќи продажба од 2.621 автомобил што претставува пазарен удел од 13.2%. Покрај ова, во сегментот на електрични автомобили I-Pace држи неверојатни 98.3% што го прави вистински лидер.

  Сепак оваа продажба во најголема мера се должи на зголемувањето на данокот за купување на луксузни електрични автомобили кој од 1 јнауари годинава изнесува 22% што е значајно зголемување од претходните 4%.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...