More
  HomeВестиЕлектричниот Atlis XT во продажба од 2020 година

  Електричниот Atlis XT во продажба од 2020 година

  Објавено на

  Откако претходно Rivian ги објави плановите за производство на првиот електричен пик-ап, во трката за ова се вклучи и Atlis Motor Vehicle кој планира веќе следата година да го лансира првиот електричен пик-ап на американскиот пазар.

  Станува збор за моделот XT со робусни димензии – клиренс од 304 мм кај основната изведба и 381 мм кај off-road изведбата.

  Цената на овој автомобил не е позната, но она што епознато е дека ќе биде достапен во кратка и продолжена варијанта со батерии од различен капацитет. Така во зависност од батериите овој пикап ќе има автономија од 483 па со до неверојатни 805 км, а полнењето на батериите ќе трае само околу 15 минути.

  Atlis XT

  Со оваа мотористика, забрзувањето до 100 км/ч ќе изнесува само 5 секунди додека максималната брзина од 224 км/ч ќе придонесе да ова биде најбрзиот пикап на американскиот пазар.

  Во внатрешноста воопшто недостасува модерната технологија. Тука се двата дигитални дисплеи осетливи на допир со Apple CarPlay и AndroidAuto, а возилото е опремено со најнапредна опрема во поглед на безбедноста и комфорноста на возењето.

  Инаку Atlis Motor Vehicles е американската компанија формирана во 2016 година од страна на Марк Хенчет кој успеа во својата работилница да модифицира пикап со дизелски мотор во EV изведба.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...