More
  HomeВестиJeep со рекордна продажба на американскиот пазар

  Jeep со рекордна продажба на американскиот пазар

  Објавено на

  Американскиот производител Jeep оствари рекордна продажба во 2018 година продавајќи 973.227 нови автомобили на американскиот пазар.

  Ова претставува зголемување од 5.61% во споредба на 2017 година односно речиси 50 илјади повеќе од 2016 година од кога е најдобриот продажен перформанс на овој бренд кој е дел од FCA авто групацијата.

  Само за споредба 20 години претходно односно во 1998 година, Jeep на домашниот пазар продаде 459.294 нови автомобили, а во 2009 година само 231.701 автомобил.

  Иако сеуште се сумираат продажните резултати во Кина и Европа, сепак се очекува вкупната продажба на овие два регионални пазари да изнесуваат околу 450 илјади нови автомобили.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...