More
  HomeКамиониAutogefühl го тестираше камионот Freightliner Cascadia со ниво на автономија 2

  Autogefühl го тестираше камионот Freightliner Cascadia со ниво на автономија 2

  Објавено на

  Германскиот авто магазин Autogefühl во својата најнова епизода го тестираше камионот Freightliner Cascadia – камион со ниво на автономија 2.

  Актуелниот модел е лансиран во 2006 година меѓутоа минатата година доби фејслифт со неколку технички новитети. Така покрај новите LED светла, подобрената суспензија, неколкуте новитети во внатрешноста, овој модел доаѓа и со автономна технологија од ниво 2. Токму во тест видео новинарите на Autogefühl ги прикажуваат можностите на овој камион.

  Претходно е објавено дека e-Cascadia, електричната изведба на овој модел во масовно производство ќе се појави во 2021 година, а со едно полнење на батериите ќе биде во можност да помине и до 400 километри. Максималниот товар кој ќе може да го пренесе изнесува 36 илјади килограми, а благодарение на своите технички карактеристики овој модел доаѓа примарно како конкурент на моделот Semi на Tesla.

  Инаку Freightliner Trucks е германска компанија основната во 1942 година во американскиот град Портланд. Од 1981 година е во целосна сопственост на Daimler AG, а според последните планови оваа компанија има големи амбиции во поглед на електричните и автономни камиони.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...