More
  HomeКамиониДакар 2019: Со камион прегази гледач, не застана и веднаш го дисквафликуваа

  Дакар 2019: Со камион прегази гледач, не застана и веднаш го дисквафликуваа

  Објавено на

  Поранешниот шампион на релито Дакар, Андреј Каргинов е дисквалификуван откако на вчерашната трка прегази гледач, а при тоа не застана да понуди прва помош.

  Рускиот камионџија со својот KamAZ прегази 60 годишен гледач од Јужна Африка кој бил сместен на необезбедено место за следење на релито. Гледачот бил згмечен од задното лево тркало, но за негова среќа се здобил само со скршеница на долниот дел од ногата по што веднаш беше префрлен во најблиската болница во Перу.

  По овој настан, организаторот изрази низа критики до возачот по што беше веднаш дисквалификуван од понатамошниот дел од релито.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...