More
  HomeКамиониКамионетиFord започнува со производството на електричниот камионет од F серијата

  Ford започнува со производството на електричниот камионет од F серијата

  Објавено на

  Најголемиот американски производител на камионети, Ford, објави дека ќе започне со производство на електричен камионет.

  Станува збор за камионет од F серијата односно F-150 кој ќе добие целосен електричен погон иако во 2015 година беше најавувана изведба со plug-in хибриден погон.

  Џим Ферли, задолжен за глобалниот пазар за оваа дивизија на Ford, обелодени дека електричната изведба ќе пристигне на крајот на оваа, или најдоцна почетокот на следната година, а за таа цел во моментов се реализира инвестицијата од милијарда долари која е насочена кон модернизација на фабриките и технологијата на Ford.

  Со реализацијата на овој план, Ford ќе парира на Teslа од каде минатата година најавија лансирање на електричен камионет.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...