More
  HomeСпортКлубF1Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

  Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

  Објавено на

  Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari.

  Официјализирањето на ова доаѓа откако изминатата недела се збореше за можинот дил помеѓу Мик и италијанскиот конструктор.

  “Повеќе од очигледно е дека Ferrari зазема големо место во моето срце откако сум роден, но и кај сите членови на моето семејство. На лично ниво сум пресреќен поради оваа прилика” изјави младиот Шумахер.

  Инаку Мик Шумахер е роден на 22 март 1999 година во Швајцарија. Професионалната кариера ја започна како картинг возач во 2011 година, а во 2016 година успешно настапуваше во италијанскиот F4 шампионат како ADAC Formula 4 натпреварување. Минатата година во рамките на FIA Formula 3 европскиот шампионат ја освои првата позиција.

  Покрај него, дел од оваа академија станаа и Калум Ајлот, Џулијано Алези, Маркус Армстронг, Ромерт Шварцман, Енцо Фитипалди и Џанлука Петекоф.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...