More
  HomeВестиSkoda изминатата година продаде 1.253.700 нови автомобили

  Skoda изминатата година продаде 1.253.700 нови автомобили

  Објавено на

  Одлични продажни перформанси забележа чешка Skoda во изминатата 2018 година. Според официјални информации, во текот на целата година чешкиот производител успеа да продаде 1.253.700 возила што претставува најдобар продажен резултат во историјата на производителот.

  Оваа бројка претставува зголемување од 4.4% во однос на 2017 година кога Skoda продаде 1.200.500 возила.

  Интересен податок е тоа дека Skoda најмногу возила продаде во Кина и тоа 341.000 возило што споредбено со 2017 година претставува раст од 4.9%. По Кина, на втората позиција како најголем пазар е Германија со 176.600 возила и Чешка со 93.600 продадени возила.

  Најпродаван модел изминатата година е Octavia со продадени 388.200 возила, следи Rapid со 191.500 и Fabia со 190.900 возила. Најпродаван SUV е Kodiaq со продадени 149.200 возила.

  Имајќи ги во предвид инвестициите започнати изминатата година кои главно се насочени кон електричните возила и кинескиот пазар како и лансирањето на новиот хечбек Scala, аналитичарите очекуваат во текот на 2019 година да се продадат околу 1.500.000 возила.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...