More
  HomeСпортКлубMotoGPПретставена новата Yamaha за новата сезона во MotoGP

  Претставена новата Yamaha за новата сезона во MotoGP

  Објавено на

  Јапонскиот MotoGP тим Monster Energy Yamaha MotoGP на специјален настан го претставија подновениот мотоцикл, Yamaha YZR-M1.

  Валентино Роси и Маверик Вињалес кои ќе бидат возачите во новата сезона ја имаа главната улога во промоцијата именувана како “Beast Mode On” одржана во Џакарта (Индонезија).

  Мотоциклот кој ќе го користи и малезијскиот Petronas Yamaha SRT тим за кого настапуваат Фабио Квартараро и Франко Морбидели, доаѓа со нови бои и стариот Monster Energy спонзор.

  Овој мотоцикл е со тежина од 157 кг, должина од 2.060 мм и меѓуоскино растојание од 1.450 мм. Со подобрена предна и задна суспензија и вградени полесни делови, Yamaha цели кон врвот во овој шампонат подобрувајќи го досегашниот скор од 101 победа на 253 трки.

  MotoGP шампионатот оваа година започнува на 10 март со трката во Катар, а во текот на годината ќе се возат вкупно 19 трки.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...