More
  HomeСпортКлубF1Sauber и Alfa Romeo оваа година во F1 под ново името

  Sauber и Alfa Romeo оваа година во F1 под ново името

  Објавено на

  Минатата сезона по 33 години пауза италијанскиот спортски производител Alfa Romeo се врати на F1 натпреварувањата натпреварувајќи се заедно со швајцарскиот конструктор Sauber под името Alfa Romeo Sauber.

  Во новата F1 сезона овој тим ќе се натпреварува под името Alfa Romeo Racing поотврдуваат првите луѓе на F1 тимот и Alfa Romeo.

  “Го имам тоа задоволство да најавам дека новиот светски шампионат на Формула 1 за 2019 година го започнуваме под името Alfa Romeo Racing” изјави Фредерик Васер, директорот на италијанско-швајцарскиот тим. Тој додаде дека во новата сезона влегуваат амбициозно со унапредени технички, комерцијални и спортски перформанси. Своето задоволство го потенцираше и Мајк Менли, извршниот дидректор на FCA кој кажа дека е горд на соработката со Sauber.

  Новата сезона во F1 шампионатот започнува на 17 март кога на програмата е трката за големата награда на Австралија која се вози на патеката во Мелбурн.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...