More
  HomeСпортКлубF1Alfa Romeo Racing го објави болидот за новата сезона од F1

  Alfa Romeo Racing го објави болидот за новата сезона од F1

  Објавено на

  Италијанскиот производител Alfa Romeo кој по 33 години пауза минатата година имаше кам-бек во Формула 1 шампионатот, на свечен настан го претстави болидот за новата сезона во најпривлечното натпреварување во автомото спортовите.

  На денот на заљубените, Alfa Romeo Racing како што е новиот назив на италијанско-швајцарскиот конструктор, го претстави болидот кој е во црно-црвена комбинација на боја со бројни шари на црвени срциња и познатата детелинка на Alfa Romeo.

  Прв кој се најде зад болидот беше Кими Раиконен кој го започна тстирањето, а во наредниот период на него ќе му се приклучи и тимскиот колега Антонио Џовинаци.

  Новата сезона во F1 шампионатот започнува на 17 март кога на програмата е трката за големата награда на Австралија која се вози на патеката во Мелбурн.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...