More
  HomeКамиониЛесни комерцијални возилаPSA најавува електрични Boxer и Jumper

  PSA најавува електрични Boxer и Jumper

  Објавено на

  Електричната технологија полека продира и кај лесните комерцијални возила. Меѓу првите производители што најави такви возила е PSA Групацијата.

  Оваа мултинационална компаија во чија сопственост се брендовите Peugeot, DS, Citroen и Opel, најави дека моделите Peugeot Boxer и Citroen Jumper ќе ги понуди со електричен погон.

  Како и досега, електричните изведби ќе се произведуваат во Италија, а во зависност од верзијата ќе имаат автономија од 227 односно 272 километри.

  Според планот за комерцијални возила, овие два модели треба да се појават кон крајот на следната година кога ќе бидат претставени и електричните изведби на Peugeot Expert, Peugeot Partner, Citroen Jumpy, Citroen SpaceTourer како и претходно најавениот Opel Vivaro.

  Цените и останатите технички спецификации ќе бидат дополнително објавени.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...