More
  HomeКамиониКамионетиSkoda го претстави концептот Mountiaq

  Skoda го претстави концептот Mountiaq

  Објавено на

  Секоја години студентите кои се дел од Skoda Академијата создаваат по некој концепт. Оваа година тоа е авантуристичкиот концепт-камионет Mountiaq.

  Овој концепт кој го изработија 35 студенти е со должина од 5 метри, ширина 2 метри и висина од 1.71 см. При тоа меѓуоскиното растојание изнесува 2.79 см.

  Во Sunset Orange боја на каросеријата и црни Rockstar фелни, како и клиренс од 29 см, овој концепт го истакнува својот оф-роуд карактер при тоа интерпретирајќи го добро познатиот Шкодин дизајнерски јазик применет кај повеќето од актуелните модели во понудата.

  Извор: Skoda

  Портокаловите елементи дискретно се присутни и во внатрешноста, особено на управувачот, рабовите на патосниците како и менувачот. Тука доминира екранот на допир кој е централно поставен, а кој е додаток на богатата опрема која сочинува автоматска клима, воздушни перничиња, кожни ергономски седишта и многу друго.

  Под хаубата доаѓа со 2.0 TSI бензински мотор кој продуцира 190 КС. Иако предизвика позитивни реакции, сепак овој концепт нема да добие продукциска изведба.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...