More
  HomeВестиPininfarina Battista на саемот во Торино

  Pininfarina Battista на саемот во Торино

  Објавено на

  По саемската премиера која се одржа во март годинава во рамките на саемот во Женева, италијанската компанија Automobili Pininfarina го претстави моделот Battista и на саемот во Торино.

  По Женева ова е вториот саем каде овој модел е претставен и тоа не случајно е избран овој саем бидејќи токму и во Торино се наоѓа седиштето на оваа компанија.

  Називот “Battista” доаѓа од името на основачот Battista Pinin Farina кој во првата половина од минатиот век го основаше дизајнерското студио во Торино.

  Извор: automobili-pininfarina.com

  Од претходно е познато дека овој супер моќен автомобил ќе располага со 1.900 КС, а до 100 км/ч ќе забрзува за помалку од две секунди што го прави најбрз автомобил во Светот.

  Дали сте знаеле!? Нино Фарина, внукот на Батиста “Пинин” Фарина е првиот освојувач на титула во Формула 1 шампионатот.

  При тоа, овој автомобил благодарение на електричниот погон нема да емитира штетни гасови. Со полниот капацитет на 120 kWh Li-ion батеријата ќе може да помине и до 450 км со едно полнење.

  Извор: automobili-pininfarina.com

  Од компаниајта наведуваат дека првите испораки на овој автомобил ќе ги направат следната година. При тоа потенцираа дека ќе бидат произведени до 150 автомобили, сите рачно изработени во работилницата на Pininfarina во Торино, Италија.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...