More
  HomeСпортКлубF1F1: Ферстапен победи во Австрија

  F1: Ферстапен победи во Австрија

  Објавено на

  Иако очајно стартуваше и се наведуваше дека Шарл Леклер ќе забележи победа, особено по вчерашните одлични квалификации сепак Макс Ферстапен на крајот излезе како победник на денешната трка за големата награда на Австрија.

  Холанѓанецот на првата позиција заврши со време од 1:22:01.822 што беше за 2.724 секунди подобро од второпласираниот Леклер. На третата позиција заврши финецот Ботас со заостанување од речиси 19 секунди во однос на првопласираниот Ферстапен.

  По оваа трка на првата позиција во генералниот пласман и натаму е Луис Хамилтон со 197 поени пред неговиот тимски колега Валтери Ботас кој има 166 поен. Денешниот победник Ферстапен се наоѓа на третата позиција со 126 поени додека една позиција подоле е Себастијан Фетел со 123 поени.

  Во конкуренција на конструктори, неприкосновен на лидерската позиција е Mercedes со 363 поени пред Ferrari со 228 поени односно Red Bull Racing-Honda со 169 поени.

  Следната, 10. трка сезонава е закажана за 14 јули кога ќе се вози трката за големата набрада на Велика Британија во Силверстоун.

  Во продолжение е прикажан целосниот пласман по одржувањето на денешната трка.

  Поз Возач Време Поени
  1
  M. Verstappen

  Red Bull·#33
  1:22:01.822 26
  2
  C. Leclerc

  Ferrari·#16
  +2.724s 18
  3
  V. Bottas

  Mercedes·#77
  +18.960s 15
  4
  S. Vettel

  Ferrari·#5
  +19.610s 12
  5
  L. Hamilton

  Mercedes·#44
  +22.805s 10
  6
  L. Norris

  McLaren·#4
  +1 Lap 8
  7
  P. Gasly

  Red Bull·#10
  +1 Lap 6
  8
  C. Sainz Jr.

  McLaren·#55
  +1 Lap 4
  9
  K. Räikkönen

  Alfa Romeo·#7
  +1 Lap 2
  10
  A. Giovinazzi

  Alfa Romeo·#99
  +1 Lap 1
  11
  S. Pérez

  Racing Point·#11
  +1 Lap 0
  12
  D. Ricciardo

  Renault·#3
  +1 Lap 0
  13
  N. Hülkenberg

  Renault·#27
  +1 Lap 0
  14
  L. Stroll

  Racing Point·#18
  +1 Lap 0
  15
  A. Albon

  Toro Rosso·#23
  +1 Lap 0
  16
  R. Grosjean

  Haas·#8
  +1 Lap 0
  17
  D. Kvyat

  Toro Rosso·#26
  +1 Lap 0
  18
  G. Russell

  Williams·#63
  +2 Laps 0
  19
  K. Magnussen

  Haas·#20
  +2 Laps 0
  20
  R. Kubica

  Williams·#88
  +3 Laps 0

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...