More
  HomeСпортКлубMotoGPВињалес ја однесе победата во Асен

  Вињалес ја однесе победата во Асен

  Објавено на

  Маверик Вињалес ја забележа првата сезонска победа годинава откако денеска заврши на првата позиција на трката во холандски Асен. Шпанецот на лидерската позиција заврши со време од 0:40:55.415 што е за 4.854 секунди подобро од неговиот сонародник Маркез.

  На шпанското дуо на подиумот се придружи Квартаро од Yamaha кој заврши со заостанување од +9.738 секунди.

  Во конкуренција на конструктори победата ја однесе Yamaha што исто така е прва победа сезонава.

  Вкупниот пласман од денешната трка е прикажан во продолжение.

  Поз. Возач Време Поени
  1

  M. Viñales

  Yamaha·#12
  0:40:55.415 25
  2

  M. Márquez

  Repsol Honda·#93
  +4.854s 20
  3

  F. Quartararo

  Yamaha·#20
  +9.738s 16
  4

  A. Dovizioso

  Ducati·#4
  +14.147s 13
  5

  F. Morbidelli

  Yamaha·#21
  +14.467s 11
  6

  D. Petrucci

  Ducati·#9
  +14.794s 10
  7

  C. Crutchlow

  Repsol Honda·#35
  +18.361s 9
  8

  J. Mir

  Suzuki·#36
  +24.268s 8
  9

  J. Miller

  Ducati·#43
  +26.496s 7
  10

  A. Iannone

  Aprilia·#29
  +26.997s 6
  11

  P. Espargaró

  KTM·#44
  +28.732s 5
  12

  A. Espargaró

  Aprilia·#41
  +34.095s 4
  13

  M. Oliveira

  KTM·#88
  +34.181s 3
  14

  F. Bagnaia

  Ducati·#63
  +34.249s 2
  15

  H. Syahrin

  KTM·#55
  +34.494s 1
  16

  T. Rabat

  Ducati·#53
  +48.357s 0
  17

  K. Abraham

  Ducati·#17
  +1 Lap 0
  18

  J. Zarco

  KTM·#5
  DNF 0
  19

  T. Nakagami

  Repsol Honda·#30
  DNF 0
  20

  V. Rossi

  Yamaha·#46
  DNF 0
  21

  Á. Rins

  Suzuki·#42
  DNF 0

   

  И по оваа трка на генералниот пласман и натаму прв е Марк Маркез со 160 поени пред дуото на Ducati, Андреа Довициозо и Данило Петруци со 116 односно 108 поени. Во конкуренција на конструктори, со 166 поени во Honda пред Дуцати so 144 односно Yamaha со 133 поени.

  Следната трка е закажана за следниот викенд кога на програмата е трката во Хохенштајн, Германија која е деветтата трка сезонава (се возат вкупно 19).

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...