More
  HomeВестиDaimler и BYD го претставија концептот Denza X

  Daimler и BYD го претставија концептот Denza X

  Објавено на

  Во 2010 година во Шензен (Кина) BYD и Daimler AG ја формираа компаниајта Denza, а сега, неколку години подоцна доаѓа уште еден концепт, плод на заедничката соработка.

  Станува збор за концептот X за чиј дизајн беа задолжени дизајнерите од Центарот за дизајн на Mercedes-Benz. Овој концепт доаѓа во целосно електрична како и plug-in хибридна изведба.

  Според објавените технички карактеристики, целосната електрична изведба до 100 км/ч ќе забрзува за речиси 5 секунди, а автономијата изнесува 500 км.

  Овој концепт својата продукциска изведба ќе ја добие во текот на следната година. Иако цената не е позната, она што е сигурно е дека ќе се продава само во Кина.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...