More
  HomeВестиЕвропската Унија ќе ја истражува шпанската помош за PSA Групацијата

  Европската Унија ќе ја истражува шпанската помош за PSA Групацијата

  Објавено на

  Регулаторното тело при Европската Унија соопшти дека отвори истрага против финансиската поддршка што Шпанија ја има дадено на PSA Групацијата.

  Спорен е грантот од 20.7 милиони евра што Владата на Шпанија го даде на францускиот производител како помош за производствените операции што ги спроведува во северот на земјата.

  Овие пари се надополнение за веќе инвестираните 500 милиони од страна на PSA Групацијата во новата призводствена линија во фабриката во близина на Виго.

  Според законските регулативи финансирањето на државата на одредени правни субјекти може да влијае врз фаворизирање на компанијата, а со тоа и финансирање на нелојална конкуренција. Доколку се докаже дека Шпанија ги прекршила регулативите ќе следи казна како за самата земја така иа за француската групација.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...