More
  HomeВоздухопловствоКина: Заврши изградбата на најголемиот аеродром во светот (ВИДЕО)

  Кина: Заврши изградбата на најголемиот аеродром во светот (ВИДЕО)

  Објавено на

  Заврши изградбата на Меѓународниот аеродром Даксинг, најголемиот аеродром во светот лоциран во близина на Кина, пренесуваат медиумите од оваа азијска земја.

  Аеродромот е распостранет на 1.4 милиони метри квадратни што претставува површина поголема од 25 фудбалски терени. За негова изградба досега се потрошени над 60 милијарди евра.

  Во официјална употреба овој аеродром ќе биде пуштен кон крајот на септември, а амбициите на владата на Кина се тој да прерасне во најфреквентен аеродром во светот и тоа да го реализира веќе следната година.

  Заклучно 2025 година планирано е годишно низ овој аеродром да поминуваат 72 милиони патници и 620 илјади летови додека 15 години подоцна е планирано и зголемување на капацитетот се со цел да опслужи 100 милиони патници и 880 илјади летови.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...