More
  HomeАуто МиксИнтересноСе продава Opel Lotus Omega со поминати само 21.000 км

  Се продава Opel Lotus Omega со поминати само 21.000 км

  Објавено на

  Одлична вест за вљубениците на автомобилите од 90-те години, особено оние во Opel.

  Најпознатиот трговец на стари, класични автомобили Oldtimer Galerie Toffen од Швајцарија на својот интернет сајт објави Opel Lotus Omega од 1992 година со поминати само 21.042 км.

  Под хаубата располага со 3.6 литарски шест цилиндрен битурбо мотор кој доаѓа со мануелен менувач. Максималната моќност која може да ја продуцира изнесува 361 КС. Сето ова го прави најбрзата и најсилната лимузина произведена под знакот на Opel, а воедно и една од најбрзите во светот во својот сегмент.

  ФОТО: oldtimergalerie.ch

  Клима уредот, кожните седишта, електрично поддесивите прозорци се само дел од опремата на овој автомобил. Внатрешноста е сочувана на задоволително ниво, а целиот автомобил располага со оригиналните, фабрички делови. Продавачот дури ги има сочувано и оригиналните фабрички документи вклучувајќи ја гаранцијата, сервисната книшка, упатството и проспектот.

  ФОТО: oldtimergalerie.ch

  Почетната цена на овој автомобил изнесува 75 илјади швајцарски франци што претворено во евра изнесува 67.433.

  ФОТО: oldtimergalerie.ch

  Оригиналниот назив на овој модел е Lotus Carlton, а во периодот од 1990-92 се произведуваше и продаваше и под брендот на Vauxhall и Opel. Меѓуоскиното растојание изнесува 2.730 мм додека вкупната тежина 1.655 килограми. Во тој период продажната цена изнесувала 48 илјади фунти.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...