More
  HomeВестиСтартуваше летниот режим на сообраќај

  Стартуваше летниот режим на сообраќај

  Објавено на

  Од вчера (1 јули) започна да важи летниот режим на сообраќај низ патишта во Македонија кој вклучува неколку забрани и пренасочувања.

  Така до 31 август годинава на сите државни патишта се забранува движење на товарни возила со маса над 15 тони. Оваа забрана важи за викенди и за денови кога има екстремно високи температура односно црвена фаза.

  Забраните започнуваат во петок во 17:00 часот и важат до 22:00 часот истиот ден. Во сабота започнуваат во 09:00 часот наутро и важат се до 18:00 часот додека пак во недела забраната важи од 09:00 до 22:00 часот.

  Во истиот овој период целосна забрана за тешки товарна маса над 7.5 тони за време на викендите има и на патниот правец Скопје – Охрид – Скопје, и тоа во петок во периодот од 15:00 до 22:00 часот, сабота од 07:00 до 12:00 часот и од 18:00 – 00:00 часот и недела во периодот од 07:00 до 22:00 часот.

  Горенаведените забрани не ги опфаќа возилата кои пренесуваат животни, цвеќе, хуманитарна помош, жито и житни култури и леснорасиплива стока, нафта и нафтени деривати, превоз на опасни материјали и возила кои вршат превоз за компании кои имаат склучено договори за изведување на проекти на државните патишта со ЈП за Државни патишта.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...