More
  HomeГаражаКраш тест - Mercedes-Benz CLA без проблеми до 5 ѕвезди (ВИДЕО)

  Краш тест – Mercedes-Benz CLA без проблеми до 5 ѕвезди (ВИДЕО)

  Објавено на

  Краш тестовите знаат често да бидат стресни за одредени авто производители. Тоа секако не важи за Mercedes, производител кој е дефиниција за квалитет и безбедност со децении.

  Оттука воопштo не беше под знак прашалник колку ѕвзеди ќе освои Mercedes-Benz CLA на краш тестот на Euro NCAP. Овој модел со основно ниво на опременост освои максимални, пет ѕвезди проследени со одлични процентуални скорови во сите четири параметри.

  Така во однос на безбедноста на возачот односно возрасните овој автомобил постигна скор од 96%. Идентичен скор од 91% освои во однос на безбедноста на децата и и пешаците, а во однос на безбедностната асистенција освои 75% што е секако одличен скор.

  Како изгледаше краш тестот погледнете во продолжение.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...