More
  HomeГаражаToyota останува дефиниција за квалитет - Corolla со максимални пет ѕвезди на...

  Toyota останува дефиниција за квалитет – Corolla со максимални пет ѕвезди на краш тестот (ВИДЕО)

  Објавено на

  Toyota и натаму останува да биде дефиниција за безбедност чија примарна цел е безбедноста на патниците и околината. Тоа го докажа и со краш тестот на новата генерација на Corolla која освои максимален учинок на краш тестот спроведен од Euro NCap.

  Хечбек изведбата оствари одлични перформанси во однос на сите четири параметри. Најдобро се покажа во однос на безбедноста на возачот каде оствари скор од 95% што е и повеќе од одличен. Во однос на безбедноста на задната клупа односно на децата, оствари скор од 84%, а нешто подобар скор (86%) оствари во однос на безбедноста на пешаците.

  Најслаб скор, но во споредба со конкуренцијата одличен, новата Corolla освои во безбедносната асистенција на возачот и тоа 77%.

  Со овие перформанси новата Corolla е еден од најбезбедните автомобили во својата класа, а воедно и во однос на останатите модели на Toyota автомобилите.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...