Важна, еден-два победа за Ferrari на денешната трка во Сингапур. На првата позиција со време од 1:58:33.667 заврши Себастијан Фетел пред неговиот колега Леклер кој задоцни за 2.641 секунда.

Ферстапен од Red Bull заврши на третата позиција, а најдобрата петорка ја комплетираа уште и Хамилтон и Ботас.

По денешната 15. трка сезонава на лидерската позиција во генералниот пласман останува Хамилтон со 296 поени, додека на втората позиција се Ботас со 231 поени. На третата позиција се наоѓа Леклер со 200 поени колку што има и Ферстапен. Себастијан Фетел во моментов се наоѓа на 5. позиција.

Во конкуренција на конструктори и натаму недопирливи се Mercedes со 527 поени пред Ferrari со 394 односно Red Bull Racing со 289 поени.

Поз.ВозачВремеПоени
1
S. Vettel

Ferrari·#5
1:58:33.66725
2
C. Leclerc

Ferrari·#16
+2.641s18
3
M. Verstappen

Red Bull·#33
+3.821s15
4
L. Hamilton

Mercedes·#44
+4.608s12
5
V. Bottas

Mercedes·#77
+6.119s10
6
A. Albon

Red Bull·#23
+11.663s8
7
L. Norris

McLaren·#4
+14.769s6
8
P. Gasly

Toro Rosso·#10
+15.547s4
9
N. Hülkenberg

Renault·#27
+16.718s2
10
A. Giovinazzi

Alfa Romeo·#99
+17.855s1
11
R. Grosjean

Haas·#8
+35.436s0
12
C. Sainz Jr.

McLaren·#55
+35.974s0
13
L. Stroll

Racing Point·#18
+36.419s0
14
D. Ricciardo

Renault·#3
+37.660s0
15
D. Kvyat

Toro Rosso·#26
+38.178s0
16
R. Kubica

Williams·#88
+47.024s0
17
K. Magnussen

Haas·#20
+86.522s0
18
K. Räikkönen

Alfa Romeo·#7
DNF0
19
S. Pérez

Racing Point·#11
DNF0
20
G. Russell

Williams·#63
DNF0

Следната, 16. трка од F1 шампионатот се вози за една недела кога на програмата е трката за големата награда на Русија.