More
  HomeВестиРегулаторна ги објави новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата

  Објавено на

  На денешната седница на Регулаторната комисија за енергетика и водни ресурси беа усвоени новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Со одлуката се врши намалување е на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,80% во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија од 05.08.2022 година.

  Така од полноќ важечки ќе бидат следните цени:

  – Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 90,00 (денари/литар)
  – Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 92,00 (денари/литар)
  – Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 90,00 (денари/литар)
  – Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 87,50 (денари/литар)
  – Мазут М-1 НС – 52,786 (денари/килограм)

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...