More
  HomeСпортКлубF1F1: Новата сезона започнува во март - вкупно 23 трки

  F1: Новата сезона започнува во март – вкупно 23 трки

  Објавено на

  Нема одмор за организацискиот одбор на најпопуларното авто-мото натпреварување – Формула 1. Иако се’ уште се сумираат впечатоците од минатогодишната сезона, подготовките за новата се под полна пареа.

  Во новата сезона не очекуваат 23 возбудливи трки, а првата е закажана за 5 март кога на програмата е трката за големата награда на Бахреин. Фокусот на Арапскиот Полуостров ќе остане се’ до 19 март кога е закажана трката за големата награда на Саудиска Арабија. На овој полуостров до крајот на годината ќе се одржат уште две трки и тоа во Катар, закажана за 8 октомври и Абу Даби, закажана за 26 ноември, која впрочем е и последна на календарот.

  И натаму најголем дел од трките ќе се одржат на Стариот Континент каде за новата сезона букирани се патеките во Азербејџан, Италија (Имола и Монца), Шпанија, Монако, Австрија, Велика Британија, Унгарија, Белгија и Холандија.

  Во Јужна Америка ќе се вози само во Бразил, а во Северна Америка во Остин, Лас Вегас, Мексико Сити и Монреал. На календарот место има и за трките во Австралија, Јапонија и Индонезија.

  Новата сезона започнува на 5 март, а завршува на 26 ноември.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  Топ 10 факти кои не сте ги знаеле за Audi

    1. Karl Benz бил учител на основачот на Audi August Horch, основачот на Audi бил...

  Не е Босанец ако не сака Голф – зошто е тоа така?

  Не треба многу време да се вози по улиците во Босна и Херцеговина за...

  Дали Југо е навистина најлошиот автомобил во историјата?

  BBC во 2015 година и познатиот авто магазин Autotrader година подоцна го прогласуваат овој...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  Топ 10 факти кои не сте ги знаеле за Audi

    1. Karl Benz бил учител на основачот на Audi August Horch, основачот на Audi бил...

  Не е Босанец ако не сака Голф – зошто е тоа така?

  Не треба многу време да се вози по улиците во Босна и Херцеговина за...