More
  HomeСпортКлубF1Cadillac со желба да биде дел од Formula 1

  Cadillac со желба да биде дел од Formula 1

  Објавено на

  Во пресрет на новата сезона од најпопуларното авто-мото натпреварување, американските медиуми брифираа дека General Motors во партнерство со Andretti планираат да учествуваат во овој шампионат.

  Првиот чекор во своите намери планираат да го направат во наредниот месец-два кога двете компании ќе поднесат изјава за заинтересираност до FIA, кое е надлежно тело за Формула 1. Ова е потврдено и од двете компании кои би настапувале под името Andretti Cadillac.

  „Чувствувам дека ни одговара да бидеме нов тим во Формула 1 шампионатот и да можеме да донесеме вредност на ова натпреварување како и на нашите партнери, секако, и возбудување за навивачите“ изјави Марјкл Андрети, претседател и извршен директор на Andretti Global.

  Инаку, Andretti Global е сопственик на Andretti Autosport, тим кој се натпреварува во IndyCar серијата, Indy Lights, Indy Pro 2000 и Formula E. Доколку нивото барање биде прифатено, овој тим во Формула 1 ќе се натпреварува уште од следната сезона.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  Топ 10 факти кои не сте ги знаеле за Audi

    1. Karl Benz бил учител на основачот на Audi August Horch, основачот на Audi бил...

  Не е Босанец ако не сака Голф – зошто е тоа така?

  Не треба многу време да се вози по улиците во Босна и Херцеговина за...

  Дали Југо е навистина најлошиот автомобил во историјата?

  BBC во 2015 година и познатиот авто магазин Autotrader година подоцна го прогласуваат овој...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  Топ 10 факти кои не сте ги знаеле за Audi

    1. Karl Benz бил учител на основачот на Audi August Horch, основачот на Audi бил...

  Не е Босанец ако не сака Голф – зошто е тоа така?

  Не треба многу време да се вози по улиците во Босна и Херцеговина за...