More
  HomeВестиНовата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Објавено на

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова, францускиот производител го потврди со објавување на краткото тизер видео на својот YouTube канал.

  При тоа, француските медиуми објавија дека премиерата ќе се случи оваа пролет кога ќе бидат објавени и сите технички карактеристики. Една од нив е и тоа дека ќе дојде во целосна електрична изведба што може да се увиди и од потенцираната буква “Е“ на крајот на називот „ESPACE“.

  Инаку Renault, овој модел во М сегментот за прв пат го воведе во 1984 година кога ја претстави и првата генерација на овој модел. Тогаш популарниот сегмент, беше во целост владеен од француските производители, а моделот Espace и во наредните генерации беше еден од најпродаваните во својот сегмент.

  Актуелната 5-та генерација датира уште од 2015 година. Се базира на CMF платформата и е со должина од 4.878 мм колку што отприлика се очекува да биде и новата генерација.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  Топ 10 факти кои не сте ги знаеле за Audi

    1. Karl Benz бил учител на основачот на Audi August Horch, основачот на Audi бил...

  Не е Босанец ако не сака Голф – зошто е тоа така?

  Не треба многу време да се вози по улиците во Босна и Херцеговина за...

  Дали Југо е навистина најлошиот автомобил во историјата?

  BBC во 2015 година и познатиот авто магазин Autotrader година подоцна го прогласуваат овој...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  Топ 10 факти кои не сте ги знаеле за Audi

    1. Karl Benz бил учител на основачот на Audi August Horch, основачот на Audi бил...

  Не е Босанец ако не сака Голф – зошто е тоа така?

  Не треба многу време да се вози по улиците во Босна и Херцеговина за...