More
  HomeГаражаИзненадување или не - кинески автомобил најбезбеден на краш тестот (ВИДЕО)

  Изненадување или не – кинески автомобил најбезбеден на краш тестот (ВИДЕО)

  Објавено на

  Додека сме во исчекување на првите краш тестови во новата година, Euro NCAP организацијата која е задолжена за спроведување на краш тестовите ги објави најдобрите односно најбезбедните автомобили во секоја од категориите.

  Изненадувачки речиси за сите, во категоријата на мали семејни автомобили за најбезбеден е избран ORA Funky Cat, автомобил кој се произведува од кинеската компанија GWM.

  ВО однос на секој од четирите параметри, овој автомобил оствари најдобар скор во однос на безбедносната асистенција и тоа 93% што е за еден процент повеќе во однос на безбедноста на возрасните. Скор од 83% оствари во поглед на безбедноста на децата, а за безбедноста на пешаците скор од 74%.

  Краш тестот на овој автомобил може да го погледнете во продолжение.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...