More
  HomeВестиОгромен приход од патарини минатата година

  Огромен приход од патарини минатата година

  Објавено на

  Во минатата година патарините на територијата на Македонија успеале да наплатат 53,2 милиони евра што претставува одличен финансиски резултат. Како што информираат од ЈП Државни Патишта, во 2022 година е остварено зголемување на приходот од наплата за 6,6 милиони евра.

  Податоците покажуваат дека најголем приход остварила патарината кај Романовце и тоа од 400.174.788 денари што е околу 6,5 милиони евра. Следи патарината кај Миладиновци со над 4,3 милиони евра и Глумово која инкасирала близу 4.2 милиони евра.

  Од ЈП Државни Патишта наведуваат дека зголемување на приходите има и од електронската наплата, но и покрај тоа граѓаните и натаму најчесто патарините ги плаќаат во готовина, која опфаќа над 55% од плаќањата.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...