Ретро автомобил

Ретро автомобил на неделата: Jaguar E-Type

Ако се вратиме во минатото, 60те години дефинитивно беа мошне значајни за развојот на автомобилската индустрија. Не толку поради техничкиот развој колку поради привлечниот...

Ретро автомобил на неделата: BMW E12 

BMW E12 е првиот автомобил од серијата 5 чие производство започна во јуни 1972 година. Овој автомобил бил дизајниран од Марсело Гандини и Пол...

Ретро автомобил на неделата: Škoda Favorit

Еден од најважните модели во историјата на Skoda е моделот Favorit. Станува збор за најпознатиот модел на Škoda пред Втората Светска војна. Во периодот од...

Ретро автомобил на неделата: Chevrolet 400

Ова е најпопуларниот автомобил во Аргентина во 60тите години на минатиот век. Целосно произведен во Аргентина, за многу кратко Chevrolet 400 го доби епитетот...

На продажба 148 примероци од Citroen CX

Импресивна збирка од 148 примероци на Citroen CX е објавена на продажба во Холандија.Во зависност од изведбата, сочуваноста и поминатите километри, огласената цена се...

Ретро автомобил на неделата: Fiat 124 

Речиси и да немаше улица во Италија каде не можеше да се забележи овој фамилијарен автомобил од 70тите години. Италијанската популарност брзо ја пренесе...

Ретро автомобил на неделата: Shelby Cobra

Познат и под името AC Cobra, овој автомобил од 1962 година беше вистински бестселер во САД и земјите од англосаксонското говорно подрачје. Овој автомобил го...

Ретро автомобил на неделата: Ferrari F40 

Осумдесеттите години на минатиот век беа години кога Ferrari на големо работеше за градење на својот имиџ и репутација. Предвесник на популарноста на овој...

Ретро автомобил на неделата: Audi Quattro

Моќен како и самото име, Audi Quattro на саемот за автомобили во Женева во 1980 година дебитираше како спортски автомобил со супериорни перформанси. Всушност овој...

Ретро автомобил на неделата: Volkswagen Type 3

На почетокот на 60те години голема популарност добивале автомобилите од C сегментот. Еден од попопуларните автомобили од овој сегмент бил Volkswagent Type 3. Овој...

Ретро автомобил на неделата: BMW M1

Во 70тите години голема популарност имале италијанските автомобили пред се поради спортскиот дизајн. Во овој период германските автомобили не биле тоа што денес се,...

Најдобрите ретро автомобили на саемот во Женева

Покрај тоа што на саемот во Женева се претставени многу новитети и концепти, се претставени и бројни ретро автомобили кои привлекуваат многу големо внимание....

Ретро автомобил на неделата: Mercury Cougar

Ретро автомобил за оваа недела е Mercury Cougar. Oвој автомобил на Mercury за прв пат влезе во производство во 1967 година, но без посериозен...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Видео вредно злато – трките на Водно во 1978 година (ВИДЕО)

Трките на Водно се дел од ДНК-та на градот Скопје. Се одржуваат повеќе од 50 година и секогаш изобилуваат со многу возбудливи моменти. На интернет,...