Совети и едукација

Еве што означуваат кратенките кај моторните масла

И кај моторните масла како и кај горивата постои меѓународна стандардизација. При стандардизирањето на моторните масла најголема улога има Американскиот нафтен институт (API) како и...

Што означува VIN бројот на вашиот автомобил и зошто е важен?

Како и луѓето така и сите возила имаат свој матичен број. За разлика од луѓето каде тој е ЕМБГ или личен број, кај возилата...

Внимавајте! Сензорите на автомобилот може да ве ослепат

Денес автомобилите се богати со бројна технологија која има за цел да ја зголеми безбедноста на патниците и околината, да го олесни возењето и...

Не го перете моторот на автомобилот!

Честопати гледаме огласи на интернет за перење на мотори и за тоа како е тоа најдобра опција за освеживање на моторот на автомобилот. Сепак,...

Правила, прописи и совети за возење на германските автопатишта

Возењето по германските автопатишта може да биде многу возбудливо, особео на оние делници каде нема ограничување на брзината. Истовремено, возењето може и многу скапо...

РСБСП со апел: Крајно време е да се променат навиките и...

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата на својата официјална интернет страница објави апел за подобрувње на културата и навиките во сообраќајот. Во...

Краток прирачник за купување на половен автомобил

Купувањето на автомобил, особено половен, знае да биде многу тежок процес проследен со стрес и нервоза. Тоа е особено така поради тоа што самите ги...

15 работи кои секогаш морате да ги имате во автомобилот

Без разлика дали патувате на кратки дистанци или практикувате подолги патувања како до своето работно место, така и за одмор, автомобилот е место каде...

Ова е најбрзиот начин да го разладите вашиот автомобил

Во летниот период паркирањето на сонце може да допринесе за вжештување во внатрешноста на автомобилот и постигнување на температура до 80 степени. Доколку автомобилот е...

1.500 евра казна доколку пушите во автомобил во Грција

Последните законски промени во Грција донесоа високи казни, особено за оние кои пушат во автомобил. Така доколку бидете затекнати како пушите во автомобилот, а при...

Еве кои документи се потребни за одобрение за управување со туѓо...

Доколку патувате во странство, а при тоа не управувате со сопствено возило тогаш потребно ви е полномоштво. Доколку патувате како физичко лице потребни документи со...

РСБСП со прирачник за мотоциклисти

Црната листа на сообраќајки со смртни последици во континуитет бележи раст во Македонија. Се почести се сообраќајните несреќи каде главни актери се моторциклите. За таа...

Еве зошто треба да избегнувате да паркирате на сонце

Летниот период вистинска закана за нашите возила. Тоа е така поради неколку причини, а најмногу поради силното сонце и високите температури. Експертите се едногласни дека...

5 најголеми грешки кои го уништуваат вашиот менувач

Мануелните менвуачи во автомобилите претставуваат доста "нежен" систем во автомобилите. Тие знаат да бидат често на удар на возачите поради правењето на пет основни...

Видео упатство за тоа како може да ги поминете патарините со...

На патарините ширум земјата веќе во функција е новиот начин на работа кој подразбира конечно имплементирање на MTAG картичките за побрзо поминување на наплатните пунктови. За...

Еве зошто е потребно да го обиколите автомобилот пред да го...

Последната вест која ја објави италијанскиот весник La Repubblica е само по себе доволна причина зошто е потребно да го обиколите автомобилот пред да...

Дали се исплати Alfa Romeo 159 1.9 JTDm од 2007 година?

Хрватскиот портал за автомобилизам AutoPortal објави статија во која се разработува прашањето дали се исплати да се купи половен автомобил Alfa Romeo 159 JTDm од...

Како работи брзинометарот?

Познатиот српски ТВ магазин за автомобилизам SAT преку видео претставено на нивниот YouTube канал открива како работи брзинометарот кај автомобилите. Како и кај останатите компоненти...

Овие навики во лето го уништуваат вашиот автомобил

Вниманието што треба да го посветуваме на нашиот автомобил во летниот период треба да е далеку поголемо од зимскиот. Можеби на прв поглед не...

Ова се највалканите места во автомобилите

Дали некогаш ссте се запрашале кои се највалканите делови во внатрешноста на вашиот автомобил? Едно одамна спроведено истражување ги дава одговорите на ова прашање. Можеби сите...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повторно поевтинуваат горивата

на денешната редовна седница, Регулаторната комисија за енергетика ги усвои новите цени на горивата. Според одлуката, од ноќеска на полноќ ќе имаме повторно намалување...