Совети и едукација

За вашето дете – semaforko.mk

Во време кога не работат училиштата, а сеуште активни се рестриктивните мерки во однос на слободното движење, semaforko.mk е идеалната едукативна интернет страница за...

РСБСП со честитка и порака “Бидете внимателни и одговорни зад воланот...

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот и патиштата (РСБСП) во пресрет на новата година и новогодишните празници упати честитка до сите возачи, но и...

Краток прирачник за купување на половен автомобил

Купувањето на автомобил, особено половен, знае да биде многу тежок процес проследен со стрес и нервоза. Тоа е особено така поради тоа што самите ги...

Ова е најбрзиот начин да го разладите вашиот автомобил

Во летниот период паркирањето на сонце може да допринесе за вжештување во внатрешноста на автомобилот и постигнување на температура до 80 степени. Доколку автомобилот е...

Еве што значат кратенките на гумите

Гумите се многу значаен дел од автомобилот. Од нив, нивната кондиција и квалитет, зависи крајниот перформанс на автомобилот, безбедноста и сигурноста во возењето. Не...

РСБСП со прирачник за мотоциклисти

Црната листа на сообраќајки со смртни последици во континуитет бележи раст во Македонија. Се почести се сообраќајните несреќи каде главни актери се моторциклите. За таа...

Во овие земји се признаени македонските возачки дозволи

Големо задоволство предизвика веста за постигнувањето на договор помеѓу министерствата за внатрешни работи на Македонија и Германија околу обостраното признавање на возачките дозволи. Ова...

РСБСП со апел: Крајно време е да се променат навиките и...

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата на својата официјална интернет страница објави апел за подобрувње на културата и навиките во сообраќајот. Во...

10 совети за помала потрошувачка на гориво

  Имате голема потрошувачка на гориво? Сакате да ја намалите истата? Во продолжение ви претставуваме 10 совети за тоа како можете да ја намалите потрошувачката...

Како работи брзинометарот?

Познатиот српски ТВ магазин за автомобилизам SAT преку видео претставено на нивниот YouTube канал открива како работи брзинометарот кај автомобилите. Како и кај останатите компоненти...

Еве што означуваат кратенките кај моторните масла

И кај моторните масла како и кај горивата постои меѓународна стандардизација. При стандардизирањето на моторните масла најголема улога има Американскиот нафтен институт (API) како и...

Внимавајте! Полусинтетичкото масло не е добро за турбо мотори

Моторното масло е она на што најмалку треба да штедите кога е во прашање благосостојбата на вашето возило. На пазарот постојат многубројни моторни масла, од...

5 најголеми грешки кои го уништуваат вашиот менувач

Мануелните менвуачи во автомобилите претставуваат доста "нежен" систем во автомобилите. Тие знаат да бидат често на удар на возачите поради правењето на пет основни...

Прочитајте како да ја спречите корозијата поради снегот и солта во...

Студот, снегот и солта на коловозите се најголемиот проблем секоја зима за вашиот автомобил. Комбинацијата на овие атомосферски појави со активностите на градските власти...

Што означува VIN бројот на вашиот автомобил и зошто е важен?

Како и луѓето така и сите возила имаат свој матичен број. За разлика од луѓето каде тој е ЕМБГ или личен број, кај возилата...

Што се, што значат и како функционираат ABS, TRC, VSC?

Често при купување на автомобил како дел од опремата се среќаваме со кратенки како што се ABS, VSC, TRC, ESP, BA, HAC и други....

Ова се највалканите места во автомобилите

Дали некогаш ссте се запрашале кои се највалканите делови во внатрешноста на вашиот автомобил? Едно одамна спроведено истражување ги дава одговорите на ова прашање. Можеби сите...

Ова е задолжителната опрема која треба да ја поседувате во вашето...

Поседувањето на задолжителната опрема не само што придонесува за почитување на законите и избегнување на можноста за казнување туку придонесува и за зголемување на...

Зошто треба да користете детско седиште во автомобил?

Републичкиот Совет за беззбедност во сообраќајот и патиштата објави статија преку која дава совети и одговори зошто треба да користите детско седиште во автомобилот. ...

Што означува планината и снегулката на гумите?

На гумите денеска, за разлика од минатото, благодарение на бројните стандардни за безбеднст и заштита на потрошувачите може да се најдат најразлични симболи, кратенки,...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ