Камионети

Peugeot планира да произведе камионет (ФОТО)

Peugeot сериозно планира да го прошири својот бизнис и во останатите сегменти. Така PSA Групација наскоро ќе го лансира својот прв камионет. Оваа вест ја...

Претставен подновениот Nissan Titan

Nissan во рамките на State Fair во Тексас и официјално го претстави подновениот камионет Titan. Овој модел Titan за прв пат во понудата го воведе...

Новиот Amarok доаѓа во 2022 година

Во рамките на саемот во Франкфурт, шефот за операции на Volkswagen Ралф Бранстатер откри дека наредната, втора генерација од моделот Amarok ќе се појави...

Одложена премиерата на камионетот на Tesla

Нема ништо од премиерата на Tesla камионетот овој септември. Иако претходно беше најавено дека тоа ќе се случи во текот на летото, а потоа...

Официјално претставен MG Extender

Британскиот производител MG (Morris Garages) кој е во сопственост на кинескиот SAIC Motor Corporation официјално го претстави својот прв камионет под називот Extender. Се базира во...

Потврено доаѓањето на камионетот на Kia

Амбициите на Kia во целост се компактибилни на амбициите на корпоративното ниво на Hyundai Motors. Планот јужнокорејскиот производител да прерасне во топ 5 глобални...

Нема место за Mercedes X во понудата

Нема простор за класата X во понудата на Mercedes, одлучија од компанијата, а причината за тоа се разочарувачките продажни бројки. Германскиот производител овој модел го...

Mitsubishi со нов пик-ап за САД на база на Nissan Frontier

Јапонскиот производител Mitsubishi планира да лансира нов пик-ап модел наменет за северно-американскиот пазар. Според пишувањата на американските медиуми, овој модел би се базирал на истата...

Kia планира да развие пик-ап модел

Амбициите на Kia во целост се компактибилни на амбициите на корпоративното ниво на Hyundai Motors. Планот јужнокорејскиот производител да прерасне во топ 5 глобални...

BMW X7 во пика-ап изведба

Иако подолго време се шпекулира околу можноста BMW да лансира камионет, а пред само еден месец следеше демант на оваа информација, на интернет се...

Пикапот на Tesla по цена пониска од 50 илјади долари

Речиси две години се најавува лансирањето на првиот електричен камионет на Tesla, но без при тоа да се откријат конкретни информации. Сега, во пресрет на...

Skoda го претстави концептот Mountiaq

Секоја години студентите кои се дел од Skoda Академијата создаваат по некој концепт. Оваа година тоа е авантуристичкиот концепт-камионет Mountiaq. Овој концепт кој го изработија...

Fiat го повлекува Fullback од понудата

Кратко траеше авантурата на пикап моделот Fullback - Fiat одлучи да го повлече од понудата по речиси три години откако го лансираше. Оваа одлука ја...

Чак Норис во реклама на Toyota Tacoma

Toyota направи одлична реклама за камионетот Tacoma. А рекламата која трае 60 секунди го доби тој епитет благодарение на најпопуларниот американец, Чак Нориз. Во рекламата...

Ford започнува со производството на електричниот камионет од F серијата

Најголемиот американски производител на камионети, Ford, објави дека ќе започне со производство на електричен камионет. Станува збор за камионет од F серијата односно F-150 кој...

Електричниот Atlis XT во продажба од 2020 година

Откако претходно Rivian ги објави плановите за производство на првиот електричен пик-ап, во трката за ова се вклучи и Atlis Motor Vehicle кој планира...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нова цена на горивата – конечно благо намалување

По неколку неделното континуирано зголемување на цената на горивата, Регулаторната комисија за енергетина на денешната редовна седница донесе одлука за намалување на малопродажните цени. "Малопродажните...