СпортКлуб

Познат календарот за следната сезона во Формула 1

И официјално, FIA го објави календарот за следната сезона во најпопуларното авто-мото натпреварување. За разлика од актуелната сезона, во новата, календарот се збогатува за...

Објавена рутата за Dakar 2020

За прв пат од формирањето во 1979 година релито Дакар ќе се вози во Азија. Од претходно е познато дека домаќин на ова рели...

Формула 1 во Мексико ќе се вози до 2022 година

Организациониот одбор на FIA и претставници на патеката Ерманос Родригез потпишаа договор според кој трката за големата награда на Мексико останува на календарот заклучно...

Мексико и наредните три години дел од F1

Иако беше неизвесно одржувањето на трката во Мексико, организацискиот одбор на најпопуларното авто-мото натпреварување постигна договор со патеката во Мексико. Тоа значи дека и следната...

Следната сезона со 22 трки во F1

FIA и официјално потврди дека следната сезона на најпопуларното натпреварување ќе се возат 22 трки, што претставува зголемување за една трка во однос на...

Синот на Шумахер со прва победа во Формула 2 шампионатот

Синот на популарниот Михаел Шумахер, Мик Шумахер ја оствари првата победа во Формула 2 шампионатот откако денеска беше најбрз во Будимпешта. 20 годишниот син ан...

F1: Хамилтон победи во Унгарија

Британецот Луис Хамилтон ја забележа осмата победа сезонава откако денеска славеше на унгарското Гранд При. Хамилтон на првата позиција заврши со време од 1:35:03.796 што е...

F1: Хамилтон победи, еден-два победа за Mercedes

Луис Хамилтон ја забележа седмата победа сезонава откако денеска славеше на британското Гранд При во Силверстоун. Британецот трката ја заврши со време 1:21:08.452 што...

Марко Меландри ја завршува мото кариерата

Легендарниот италијански мотоциклист Марко Меландри објави дека на крајот на годината завршува со својата професионална кариера во мото спортот. "Одлуката беше многу тешка. Размислував сам...

Фетел демантира – не се откажува од тркањето

Себастијан Фетел брзо ги демантираше медиумите кои ја пренесоа веста околу неговото наводно повлекување од Формула 1 натпреварувањето. Фетел се наоѓа во резултатска криза, па...

Петручи продолжува со Ducati и следната година

28 годишниот Данило Петручи го продолжи договорот со Ducati па така и следната година во најелитното мото натпреварување Петручи ќе ги брани боите на...

Алонсо блиску до Ferrari

Повеќето шпански и италијански медиуми пренесуваат дека Фернандо Алонсо ќе се врати во Формула 1 и тоа во редовите на италијанскиот конструктор Ferrari. 37 годишниот...

F1: Ферстапен победи во Австрија

Иако очајно стартуваше и се наведуваше дека Шарл Леклер ќе забележи победа, особено по вчерашните одлични квалификации сепак Макс Ферстапен на крајот излезе како...

Вињалес ја однесе победата во Асен

Маверик Вињалес ја забележа првата сезонска победа годинава откако денеска заврши на првата позиција на трката во холандски Асен. Шпанецот на лидерската позиција заврши...

Alfa Romeo Racing го објави болидот за новата сезона од F1

Италијанскиот производител Alfa Romeo кој по 33 години пауза минатата година имаше кам-бек во Формула 1 шампионатот, на свечен настан го претстави болидот за...

Toro Rosso го претстави болидот за новата сезона

Италијанскиот конструктор Toro Rosso го претстави новиот болид за претстојната сезона во Формула 1. Новиот болид кој е со значителни надворешни измени е најавен со...

Претставена новата Yamaha за новата сезона во MotoGP

Јапонскиот MotoGP тим Monster Energy Yamaha MotoGP на специјален настан го претставија подновениот мотоцикл, Yamaha YZR-M1. Валентино Роси и Маверик Вињалес кои ќе бидат возачите...

Sauber и Alfa Romeo оваа година во F1 под ново името

Минатата сезона по 33 години пауза италијанскиот спортски производител Alfa Romeo се врати на F1 натпреварувањата натпреварувајќи се заедно со швајцарскиот конструктор Sauber под името...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ