F1

Познат календарот за следната сезона во Формула 1

И официјално, FIA го објави календарот за следната сезона во најпопуларното авто-мото натпреварување. За разлика од актуелната сезона, во новата, календарот се збогатува за...

Формула 1 во Мексико ќе се вози до 2022 година

Организациониот одбор на FIA и претставници на патеката Ерманос Родригез потпишаа договор според кој трката за големата награда на Мексико останува на календарот заклучно...

Мексико и наредните три години дел од F1

Иако беше неизвесно одржувањето на трката во Мексико, организацискиот одбор на најпопуларното авто-мото натпреварување постигна договор со патеката во Мексико. Тоа значи дека и следната...

Следната сезона со 22 трки во F1

FIA и официјално потврди дека следната сезона на најпопуларното натпреварување ќе се возат 22 трки, што претставува зголемување за една трка во однос на...

F1: Хамилтон победи во Унгарија

Британецот Луис Хамилтон ја забележа осмата победа сезонава откако денеска славеше на унгарското Гранд При. Хамилтон на првата позиција заврши со време од 1:35:03.796 што е...

F1: Хамилтон победи, еден-два победа за Mercedes

Луис Хамилтон ја забележа седмата победа сезонава откако денеска славеше на британското Гранд При во Силверстоун. Британецот трката ја заврши со време 1:21:08.452 што...

Фетел демантира – не се откажува од тркањето

Себастијан Фетел брзо ги демантираше медиумите кои ја пренесоа веста околу неговото наводно повлекување од Формула 1 натпреварувањето. Фетел се наоѓа во резултатска криза, па...

Алонсо блиску до Ferrari

Повеќето шпански и италијански медиуми пренесуваат дека Фернандо Алонсо ќе се врати во Формула 1 и тоа во редовите на италијанскиот конструктор Ferrari. 37 годишниот...

F1: Ферстапен победи во Австрија

Иако очајно стартуваше и се наведуваше дека Шарл Леклер ќе забележи победа, особено по вчерашните одлични квалификации сепак Макс Ферстапен на крајот излезе како...

Alfa Romeo Racing го објави болидот за новата сезона од F1

Италијанскиот производител Alfa Romeo кој по 33 години пауза минатата година имаше кам-бек во Формула 1 шампионатот, на свечен настан го претстави болидот за...

Toro Rosso го претстави болидот за новата сезона

Италијанскиот конструктор Toro Rosso го претстави новиот болид за претстојната сезона во Формула 1. Новиот болид кој е со значителни надворешни измени е најавен со...

Sauber и Alfa Romeo оваа година во F1 под ново името

Минатата сезона по 33 години пауза италијанскиот спортски производител Alfa Romeo се врати на F1 натпреварувањата натпреварувајќи се заедно со швајцарскиот конструктор Sauber под името...

Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari. Официјализирањето на ова доаѓа...

F1: Потврден календарот за сезоната 2019

Организациониот одмор на F1 и официјално го потврди календарот за новата сезона. Според планот, новата, 70та сезона ќе започне на 17 март со трката...

F1: Потврден календарот за 2019

Иако сезоната 2018 се уште не е завршена, подготовките за следната сезона се веќе започнати. Организациониот одбор на F1 го потврди календарот за следната...

Кими Раиконен заминува од Ferrari

38 годишниот финец Кими Раиконен од следната сезона повеќе нема да вози за Ferrari. Оваа информација во официјално соопштение беше потврдена од најтрофејниот F1...

Рикиардо од следната сезона се приклучува на Renault

Неочекувана разврска на настаните, Даниел Рикиардо од следната сезона ќе вози за Renault. Оваа информација ја потврдија сите инволвирани страни, Renault, Red Bull Racing...

Хамилтон го продолжи договорот со Mercedes

Луис Хамилтон и официјално го продолжи договорот со F1 тимот на Mercedes. Како што потврдија од тимот, Хамилтон за англискиот тим ќе вози и...

F1: Пол позицијата резервирана за Хамилтон

Возачот Луис Хамилтон со својот Мерцедес се избори за пол позицијата во недела, во големата трка за Големата награда на Велика Британија. Оваа пол...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов рекорд! Возел со 221 км/ч во тетовско

Министерството за Внатрешни работи објави фотографија од радарот направена при синоќешната контрола во Тетовско. При тоа утврдено е дека еден од автомобилите возел со...