MotoGP

Претставена новата Yamaha за новата сезона во MotoGP

Јапонскиот MotoGP тим Monster Energy Yamaha MotoGP на специјален настан го претставија подновениот мотоцикл, Yamaha YZR-M1. Валентино Роси и Маверик Вињалес кои ќе бидат возачите...

Довициозо го продолжи договорот со Ducati

По продолжувањето на договорите на Алекс Ринс со Suzuki и Алеш Еспаргаро со Aprilia и италијанецот Андреа Довициозо се одлучи да го продолжи договорот...

MotoGP: Маркез победи во Херез, Довициозо леташе (ВИДЕО)

Марк Маркез ја забележа втората победа сезонава откако денеска на трката во Херез со време 0:41:39.678 заврши пред Зарко и Јаноне на подиумот. На 4та...

И официјално Зарко дел од КТМ

Она што изминатите денови се шпекулираше доби и официјална потврда. Жоан Зарко возачот на Yamaha, од следната сезона ќе вози за тимот на КТМ...

Зарко на чекор до KTM

MotoGP возачот, Жоан Зарко е пред заминување од Yamaha и потпис за KTM. Оваа вест ја пренесе еминентниот британски магазин "Autosport" кој наведува дека...

MotoGP: Маркез победи во Остин

Марк Маркез ја забележа првата победа на овогодинашниот шампионат во MotoGP откако вчера вечер со време од 0:41:52.002 славеше на трката во Остин. Иако...

Маркез ја доби па ја загуби пол позицијата

Иако заврши на првата позиција во квалификациите, Марк Маркез на денешната трка во рамките на Гран При трката во САД ќе стартува од четвртата...

Џек Милер со пол позиција во Аргентина

Во пресрет на денешната, втора трка сезонава во Moto GP, Џек Милер ќе стартува од првата позиција откако вчера вечер беше најдобар во квалификациите....

Во крајно неизвесна трка Довициозо славеше пред Маркез во Катар

  Ако по утрото денот се познава тогаш дефинитивно не очекува доста возбудлива сезона во МотоGP шампионатото. Овој викенд започна новата 70 сезона, а во...

Валентино Роси го продолжи договорот со Јамаха

Легендата на MotoGP шампионатот Валентино Роси ќе го гледаме на патеките уште најмалку три години откако вчера потпиша нов двегодишен договор со Yamaha. Иако...

КТМ со официјална презентација во пресрет на новата сезона во MotoGP

Во хангарот број 7 на аеродромот во Салзбург вчера KTM тимот го претстави моторот и тимот за претстојната сезона во Moto GP шампионатот. Овој...

Aprilia го претстави RS-GP за новата сезона

Во пресрет на новата сезона во Moto GP италијанскиот производител и конструктор Aprilia го претстави новиот мотор за новата сезона. Aprilia Gresini тимот во пресрет...

Ова е календарот на трки за оваа сезона на MotoGP

На 18 март започнува 70та јубилејна сезона во MotoGP. И оваа сезона како и минатата, започнува со трката за големата награда на Катар која...

Довициозо го изненади Маркез во Јапонија

Пилотот на Дукати Андреа Довициозо најдобро се снајде на влажната патека "Мотеги" и го запре бранителот на титулата во MотоГП Марк Маркес и триумфираше...

Познат првиот трансфер во МотоГП за 2018

Победникот од минатогодишнaта трка за Гран При на Холандија Џек Милер ќе го смени својот тим од следната сезона во MoтоГП и ќе се...

Новиот пилот во МотоГП триумфираше на нова трка во Мото 2,...

Пилотот на Хонда во класата Moто2 Франко Морбидели ја освои шестата победа од девет натпревари од почетокот на сезоната, зголемувајќи ја предноста во генералниот...

Маркез победник и во Германија

Светскиот шампион во MoтоГП Марк Маркез ја забележа осмата победа во кариерата на германската писта "Заксенринг", завршувајќи со предност од 3 секунди во однос...

Маркез со пол позиција во Германија

Светскиот шампион за 2016 година во MoтоГП Марк Маркез ја освои пол-позицијата за утрешната Гран При на Германија - осма на германската писта во...

Познат првиот нов возач во МотоГП за новата сезона

Лидерот во генералниот пласман на Moтo2 Франко Морбидели ќе добие место во трките во кралската класа во следната сезона во Хонда - Marc VDS....

Роси со историска победа во Холандија

Валентино Роси докажа дека има потенцијал да се бори за десеттата титула во кариерата откако дојде до феноменална победа во Гран При на Холандија....

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повторно поевтинуваат горивата

на денешната редовна седница, Регулаторната комисија за енергетика ги усвои новите цени на горивата. Според одлуката, од ноќеска на полноќ ќе имаме повторно намалување...