Мотоспорт

MotoGP: Маркез победи во Херез, Довициозо леташе (ВИДЕО)

Марк Маркез ја забележа втората победа сезонава откако денеска на трката во Херез со време 0:41:39.678 заврши пред Зарко и Јаноне на подиумот. На 4та...

И официјално Зарко дел од КТМ

Она што изминатите денови се шпекулираше доби и официјална потврда. Жоан Зарко возачот на Yamaha, од следната сезона ќе вози за тимот на КТМ...

Зарко на чекор до KTM

MotoGP возачот, Жоан Зарко е пред заминување од Yamaha и потпис за KTM. Оваа вест ја пренесе еминентниот британски магазин "Autosport" кој наведува дека...

MotoGP: Маркез победи во Остин

Марк Маркез ја забележа првата победа на овогодинашниот шампионат во MotoGP откако вчера вечер со време од 0:41:52.002 славеше на трката во Остин. Иако...

Маркез ја доби па ја загуби пол позицијата

Иако заврши на првата позиција во квалификациите, Марк Маркез на денешната трка во рамките на Гран При трката во САД ќе стартува од четвртата...

Во крајно неизвесна трка Довициозо славеше пред Маркез во Катар

  Ако по утрото денот се познава тогаш дефинитивно не очекува доста возбудлива сезона во МотоGP шампионатото. Овој викенд започна новата 70 сезона, а во...

Валентино Роси го продолжи договорот со Јамаха

Легендата на MotoGP шампионатот Валентино Роси ќе го гледаме на патеките уште најмалку три години откако вчера потпиша нов двегодишен договор со Yamaha. Иако...

КТМ со официјална презентација во пресрет на новата сезона во MotoGP

Во хангарот број 7 на аеродромот во Салзбург вчера KTM тимот го претстави моторот и тимот за претстојната сезона во Moto GP шампионатот. Овој...

Aprilia го претстави RS-GP за новата сезона

Во пресрет на новата сезона во Moto GP италијанскиот производител и конструктор Aprilia го претстави новиот мотор за новата сезона. Aprilia Gresini тимот во пресрет...

Ова е календарот на трки за оваа сезона на MotoGP

На 18 март започнува 70та јубилејна сезона во MotoGP. И оваа сезона како и минатата, започнува со трката за големата награда на Катар која...

Довициозо го изненади Маркез во Јапонија

Пилотот на Дукати Андреа Довициозо најдобро се снајде на влажната патека "Мотеги" и го запре бранителот на титулата во MотоГП Марк Маркес и триумфираше...

Тајланд ќе биде домаќин на МотоГП од новата сезона

Тајланд ќе биде домаќин на круг на МотоГП шампионатот во 2018 година. Договорот, кој ќе трае три години, беше потпишан во Бангкок. Трката ќе се...

Генералниот пласман во МотоГП по трката во Велика Британија

Андреа Довициозо со Дукати успеа да се избори за победа во британската трка Силверстон, и покрај силното возење на Јамаха од Валентино Роси и...

Познат и третиот нов пилот во МотоГП за наредната година

Пилотот од Moто2 Томас Љоти ќе се приклучи на стартната линија на кралската класа од почетокот на сезоната 2018 во сателитскиот тим на Хонда,...

Познат уште еден нов пилот во МотоГП за наредната сезона

Хонда официјално објави дека од сезоната 2018 година во МотоГП ќе се потпира на Такаки Накагами на за сателитскиот тим до искусниот Кал Кречлов,...

Од следната сезона WRC во наша близина

Светскиот рели шампионат ќе го зголеми својот календар во 2018-та со круговите во Турција и Хрватска. До неодамна се очекуваше Нов Зеланд да дебитира...

Маркез најдобар во Чешка

Светскиот шампион за 2016-та во MoтоГП Марк Маркез ја остави за себе конкуренцијата на чешката писта "Брно" и забележа победа со предност од над...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов рекорд! Возел со 221 км/ч во тетовско

Министерството за Внатрешни работи објави фотографија од радарот направена при синоќешната контрола во Тетовско. При тоа утврдено е дека еден од автомобилите возел со...