Индустрија

Italdesign доби нов главен дизајнер

Италијанската дизајнерска куќа Italdesign која во минатото беше во сопственост на Џорџето Џуџаро доби нов главен дизајнер. Станува збор за Карстен Монерјан кој на позицијата...

Пораст на продажбата во Германија, Франција, Италија, пад во Велика Британија

Одлични продажни перформанси се остварија во септември во повеќето европски земји. Според официјалните бројки за продажбата на нови автомобили,  Германија, Франција, Шпанија и Италија забележаа...

Михаел Лохшелер добитник на наградата “Manbest 2019”

Овогодинешната награда "Manbest" која традиционално ја доделува жирито на Autobest припадна на извршниот директор на Opel, Михаел Лохшелер. "Оваа наградаа е голема чест за мене...

Започна производството на Opel Corsa

Во фабриката на PSA Групацијата во шпанскиот град Зарагоза, започна производството на новата генерација од моделот Opel Corsa. Станува збор за модел кој својата светска...

Tesla Model 3 и натаму најпродаван автомобил во Норвешка

Норвешка важи за земја лидер во Европа кога е во прашање продажбата на нови електричи автомобили како и инфраструктурата потребна за нормално функционирање на...

Ford повлекува 320 илјади возила

Ford се соочува со големи проблеми поради повлекувањето на вкупно 322 илјади автомобили. Според соопштението со повлекувањето се опфатени моделите Mondeo, S-Max и Galaxy кои...

Ова се кандидатите за “Автомобил на годината на Северна Америка 2020”

Организацискиот одбор на наградата "Автомобил на годината" ги објави кандидатите кои влегоа во финалниот круг за најдобар автомобил во Северна Америка за 2020 година. Традиционално,...

Toyota ја зголеми глобалната продажба

Toyota забележа зголемување на продажабата на нови автомобили минатиот месец од 4.1%. Во текот на август на глобално ниво јапонскиот производител испорача 849.403 возила. ‭154,075‬...

Skoda Vision iV ја доби наградата Best Of Mobility 2019

Концептот Vision iV ја добиа наградата Best Of Mobility 2019 во конкуренција на концептни автомобили, соопштуваат од Skoda. Во анкета спроведена за потребите на Best...

Ferrari не планира зголемување на производството

Производителот на премиум спортски автомобили, Ferrari и не е толку заинтересиран околу зголемува на производството. Иако состојбите на пазарот пред се побарувачката го наметнува...

Volkswagen Групацијата забележа пад на продажбата во август

Пад од 3.1% на продажбата на нови автомобили забележа Volkswagen Групацијата во август споредбено со истиот месец минатата година. Во текот на минатиот месец на...

Новиот Peugeot 208 ја освои наградата за “Патнички автомобил 2019”

Новата 208-ца на Peugeot доби уште една награда. Овој пат овој автомобил беше избран за "Најдобар патнички автомобил" за 2019 година. Peugeot 208 се закити...

Познати финалистите за наградата “Светски автомобил на годината 2020”

Организацискиот одбор за доделување на наградата "Светски автомобил на годината" ги соопшти кандидатите за оваа награда за 2020 година. Вкупно се одбрани 28 кандидати кои...

Volkswagen го претстави новото лого – низа критики (ФОТО)

Volkswagen го претстави своето ново лого на првиот ден од саемот во Франкфурт и веднаш се најде на мета на бројни негативни критики. Минималистичкиот стил...

Одложена премиерата на камионетот на Tesla

Нема ништо од премиерата на Tesla камионетот овој септември. Иако претходно беше најавено дека тоа ќе се случи во текот на летото, а потоа...

Денеска започнува производството на Porsche Taycan

Иако сеуште ја нема направено саемската премиера на продукцискиот модел, денеска во Штутгарт, Porsche започнува со производството на моделот Taycan. Овој прв целосно електричен автомобил...

Се создава гигантот – Porsche со нов удел во Rimac

На повидог е создавање на балкански автомобилски гигант. Rimac веќе неколку години работи на интерни проекти, а иновациите се користат од страна на бројни...

FCA ќе потроши милијарда долари за новата Alfa Romeo и наследникот...

Fiat Chrysler Automobiles објави дека ќе инвестира речиси една милијардна евра во развојот и производството на новиот SUV на Alfa Romeo, Tonale како и...

Tesla разгледува локации за изградба на фабрика во Европа

Раководни лица на Tesla активно работат на изнаоѓање на соодветна локација за изградба на европската фабрика на американскиот производител. Иако претходно се збореше за изградба...

И официјално Cupra и Barcelona го потпишаа договорот за партнерство

Cupra, спортскиот бренд на Seat и еден од најтрофејните фудбалски клубови во светот, Барселона и официјално го потпишаа договорот за партнерство и спонзорство. Договорот, на...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Возачите на камиони ќе возат подолго од утврденото со закон за...

Воведувањето на нови дополнителни мерки за ограничувањето на движењето резултираше со измена и на неколку закони и прописи за камионџиите. Последните иземни се однесуваат во...