Македонија

Македонија: Најмногу се возат автомобили на дизел

Според статистичките податоци објавени од страна на Државнит Завод за статистика, во Македонија најмногу се возат автомобили на нафта. Според податоците, минатата календарска година од...

Големо намалување на цените на горивата!

Регулаторната комисија за енергетика на денешната редовна седница донесе одлука за рекордно намалување на цените на горивата. Најголемо намалување има кај Еуросупер БС-95 од 7,5...

И Косово ја затвори границата со Македонија

По Србија и Албанија, Косово е третата земја која ги затвора границите со Македонија. Како што пренесуваат косовските меидуми, на граничниот премин Блаце се...

МЗ: Овие земји се ризични за патување поради коронавирусот

Поради пандемијата на Коронавируост, многу земји ги затворија своите граници со цел да спречам влез на лица зболени односно преносители на овој вирус. Истовремено...

И Албанија ги затвора граничните премини со Македонија

Откако од денеска Србија го затвори граничниот премин Прохор Пчински кон Македонија, и Албанија, почнувајќи од утре значително ќе го намали протокот на патници...

Поради коронавирусот Србија затвора граничен премин со Македонија

  Поради состојбата со коронавирусот односно Ковид19, Министерството за внатрешни работи на Македонија соопшти почнувајќи од утре, четврток (12.03) од 7 часот наутро за сообраќај...

Од ноќеска горивото поевтинува

На денешната редовна седница, РКЕ донесе одлука за намалување на цените на горивата. Така од ноќеска на полноќ новите цени на горивата се: Моторен бензин...

5 причини против зонското паркирање

Речиси целата територијата на градот Скопје наскоро би можела да биде покриена со зонското паркирање. Последна во низата скопски општини која се обидува да...

Повторно поскапуваат горивата

Додека цената на нафтата и останатите горива на светските берзи и натаму паѓа, РКЕ на денешната редовна седница донесе одлука за пораст на цените...

Минатата недела санкционирани се 261 непрописно паркирани возила

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција и во текот на минатата недела преземаа активности за санкционирање на...

Наредните три дена посебен сообраќаен режим во Скопје

Утре, петок како и сабота и недела на третироиајта на градот Скопје ќе има посебен сообраќаен режим. Причината за тоа е верскиот празник Задушница па...

Град Скопје изрече 76 казни за непрописно паркирање на Водно

Градот Скопје изминатиот викенд казни 76 возачи за непрописно паркирање на Водно. Како што соопштуваат од Градот, градските комунални редари во саботата казнија 14...

ЈСП воведе еднократен билет – ќе ве чини скапо!

Јавното сообраќајно претпријатие на Град Скопје (ЈСП) конечно во продажба го пушти билетот за еднократна употреба, објави ЈСП преку соопштение. Цената на овој билет ќе...

Општина Центар: Санкционирани 273 непрописно паркирани возила

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје за една недела санкционираа 273 непрописно паркирани возила кои го попречувале...

РКЕ: Поскапуваат горивата од полноќ!

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница донесе одлука за утврдување на малопродажните цени на горивата за наредните седум дена. Според одлуката на РКЕ...

Минатата недела 284 непрописно паркирани возила

Општина Центар заедно со ЈП Паркинзи на Општина Центар и во соработка со Сообраќајната полиција минатата недела санкционираше 284 непрописно паркирани возила кои го...

РКЕ: Од ноќеска повторно поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница донесе одлука за утврдување на малопродажните цени на горивата за наредните седум дена. Според новата одлука од...

РКЕ: Од ноќеска поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница донесе одлука за утврдување на малопродажните цени на горивата за наредните седум дена. Според новата одлука од...

РКЕ: Од ноќеска поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница донесе одлука за утврдување на малопродажните цени на горивата за наредните седум дена. Според новата одлука од...

Забрана за влез на товарни возила во Грција поради очекувано невреме

Утре (05.01.2020) од 05 часот наутро па се до понеделник (06.01.2020) на полноќ влезот за товарни возила во Грција ќе биде забранет. Министерството за внатрешни...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Возачите на камиони ќе возат подолго од утврденото со закон за...

Воведувањето на нови дополнителни мерки за ограничувањето на движењето резултираше со измена и на неколку закони и прописи за камионџиите. Последните иземни се однесуваат во...