Воздухопловство

Неверојатно слетување на Ербас за време на бура (ВИДЕО)

Неверојатен подвиг направија пилотите на Ербас А380 кои пркосејќи на големата бура Денис успеаја безбедно да слетаат на аеродромот Хитроу во Лондон. Авионот кој се...

Кина: Пуштен во употреба најголемиот аеродром во светот (ВИДЕО)

Во јули годинава заврши изградбата на Меѓународниот аеродром Даксинг, најголемиот аеродром во светот лоциран во близина на Кина, а како што беше и тогаш...

Ова се најбрзите 5 воени авиони

  1. Boeing X-37 - 28,040 km/h 2. MiG-25 Foxbat - 3,494 km/h 3. F-15E Strike Eagle - 3,017 km/h 4. MiG-31 Foxhound - 3,000 km/h 5. Sukhoi SU-27 - 3,530 km

Авион удри во аеродромска зграда откако му откажале кочниците (ВИДЕО)

Авионска несреќа со среќен крај се случи на аеродромот во Перт откако авион на авио компанијата Cobham Aviation удри во терминал на аеродромот во...

Кина: Заврши изградбата на најголемиот аеродром во светот (ВИДЕО)

Заврши изградбата на Меѓународниот аеродром Даксинг, најголемиот аеродром во светот лоциран во близина на Кина, пренесуваат медиумите од оваа азијска земја. Аеродромот е распостранет на...

Во Истанбул денес се отвора најголемиот аеродром во светот

Денеска во Истанбул на свечена церемонија ќе отвори новиот, најголем аеродром во светот. На свечената церемонија ќе учествуваат преку 50 високи државници, меѓу кои и...

Ова се најголемите аеродроми во светот

Меѓународниот аеродром во Чикаго, САД се простира на површина од 2610 ha и со самото тоа се наоѓа на 8то место во светот според...

Најчудниот авион полета кон облаците

Airbus BelugaXL го имаше своето деби пред повеќе од 10.000 луѓе во близина на седиштето на компанијата во Франција, Тулуз. Авионот полета од аеродромот...

ЛајфКлуб: Погледнете како изгледа слетувањето и полетувањето од најкратката писта во...

На еден мал остров во Карипското Море се наоѓа најкратката писта која е долга само 400 метри. Иако на прв поглед изгледа дека е...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ