Воздухопловство

Се затвора аеродромот во Охрид!

Согласно одлуките и препораките на Владата на Република Макеоднија, од полноќ за авионски сообраќај се затвора охридскиот аеродром. Со соопштение излегоа и од аеродромот во...

Во Истанбул денес се отвора најголемиот аеродром во светот

Денеска во Истанбул на свечена церемонија ќе отвори новиот, најголем аеродром во светот. На свечената церемонија ќе учествуваат преку 50 високи државници, меѓу кои и...

Денеска прекинува работата на аеродромот во Скопје

Согласно Одлуката на Владата на Република Македонија од ноќеска на полноќ со работа прекинува и аеродромот во Скопје. Оваа одлука доаѓа откако пред само...

Кина: Заврши изградбата на најголемиот аеродром во светот (ВИДЕО)

Заврши изградбата на Меѓународниот аеродром Даксинг, најголемиот аеродром во светот лоциран во близина на Кина, пренесуваат медиумите од оваа азијска земја. Аеродромот е распостранет на...

Авион удри во аеродромска зграда откако му откажале кочниците (ВИДЕО)

Авионска несреќа со среќен крај се случи на аеродромот во Перт откако авион на авио компанијата Cobham Aviation удри во терминал на аеродромот во...

Ова се најбрзите 5 воени авиони

  1. Boeing X-37 - 28,040 km/h 2. MiG-25 Foxbat - 3,494 km/h 3. F-15E Strike Eagle - 3,017 km/h 4. MiG-31 Foxhound - 3,000 km/h 5. Sukhoi SU-27 - 3,530 km

Кина: Пуштен во употреба најголемиот аеродром во светот (ВИДЕО)

Во јули годинава заврши изградбата на Меѓународниот аеродром Даксинг, најголемиот аеродром во светот лоциран во близина на Кина, а како што беше и тогаш...

Неверојатно слетување на Ербас за време на бура (ВИДЕО)

Неверојатен подвиг направија пилотите на Ербас А380 кои пркосејќи на големата бура Денис успеаја безбедно да слетаат на аеродромот Хитроу во Лондон. Авионот кој се...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ