Воздухопловство

Се затвора аеродромот во Охрид!

Согласно одлуките и препораките на Владата на Република Макеоднија, од полноќ за авионски сообраќај се затвора охридскиот аеродром. Со соопштение излегоа и од аеродромот во...

Авион удри во аеродромска зграда откако му откажале кочниците (ВИДЕО)

Авионска несреќа со среќен крај се случи на аеродромот во Перт откако авион на авио компанијата Cobham Aviation удри во терминал на аеродромот во...

Кина: Пуштен во употреба најголемиот аеродром во светот (ВИДЕО)

Во јули годинава заврши изградбата на Меѓународниот аеродром Даксинг, најголемиот аеродром во светот лоциран во близина на Кина, а како што беше и тогаш...

Во Истанбул денес се отвора најголемиот аеродром во светот

Денеска во Истанбул на свечена церемонија ќе отвори новиот, најголем аеродром во светот. На свечената церемонија ќе учествуваат преку 50 високи државници, меѓу кои и...

ЛајфКлуб: Погледнете како изгледа слетувањето и полетувањето од најкратката писта во...

На еден мал остров во Карипското Море се наоѓа најкратката писта која е долга само 400 метри. Иако на прв поглед изгледа дека е...

Ова се најголемите аеродроми во светот

Меѓународниот аеродром во Чикаго, САД се простира на површина од 2610 ha и со самото тоа се наоѓа на 8то место во светот според...

Погледнете како руски ловци избркаа непријателски авион (ВИДЕО)

Не е никаква тајна дека Русија ја има најдобрата воздушна одбрана. За тоа покрај модерните системи благодарност имаат руските ловци. Токму руските ловци SU-27 беа...

Денеска прекинува работата на аеродромот во Скопје

Согласно Одлуката на Владата на Република Македонија од ноќеска на полноќ со работа прекинува и аеродромот во Скопје. Оваа одлука доаѓа откако пред само...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нова цена на горивата – конечно благо намалување

По неколку неделното континуирано зголемување на цената на горивата, Регулаторната комисија за енергетина на денешната редовна седница донесе одлука за намалување на малопродажните цени. "Малопродажните...